O modelech

A jak vlastně modely vyrobené pomocí 3D tisku vypadají a jak fungují?

Je to už pár let co jsem vyrobil svůj první model. Od té doby proběhla evoluce na všech frontách. Ať už v podobě tvorby 3D dat, systémů stavebnice nebo kvality finálního výrobku. Pořád se snažím vymýšlet systém aby byl pro modeláře co nejpřívětivější a na modelu nebyly nějaké špatně dostupné místa pro finální dokončení a povrchovou úpravu. Tento systém je samozřejmě dost náročný na zpětné úpravy protože když vymyslím nějaké vylepšení - automaticky ho musím promítnout do všech již vyrobených modelů - proto je třeba brát fotky výsledných produktů trochu s rezervou. Není zkrátka v mých silách všechny produkty okamžitě předělat do poslední varianty, vyrobit, nafotit a umístit na web. Můžete si být ale jistí, že při objednávce produktu dostanete vždy tu poslední ( doufám že už navždy finální ) variantu modelu . Týká se to především těžkého opevnění které je na výrobu přeci jen složitější jak opevnění lehké - tam není moc co vymýšlet. 

 

A jak tedy poslední varianta vypadá? Krásný příklad je u pěchotního srubu R-S 56 Na křižovatce nebo N-S 93b Vrcha II .

Skelet objektu je vytisknutý z jednoho kusu - není tedy spára mezi stropní deskou a horním patrem objektu . Diamantový příkop je na 2 kusy - část která doléhá na objekt a vnější obvod s dnem . Vstupní chodbička s vchodovou střílnou je další díl který se vsadí až po dokončení. Všechny spoje jsou pokud možno v rozích kde jsou neviditelné případně na místech kde si kterýkoliv modelář s trochou tmelu hravě poradí - to platí hlavně u diamantového příkopu . 

Doplňky jako zvony, mřížky výfuku agregátu, ventilace, vstupní mřížové i pancéřové dveře, střílny jsou pro větší detail a přesnost vyrobeny zvlášť a vsazují se do skeletu objektu kdy opět s trochou modelářského tmelu ( osobně používám tmel na dřevo ) není problém spáry zneviditelnit a výsledný efekt je pak mnohem lepší než kdyby bylo vše dělané v jednom kuse a ke všemu je také mnohem lepší přístup .

Výsledné modely jsou určené pro usazení do diorama kde se doplní o bezprostřední terén, zához atd atd...

Velké modely - typicky na rozměr 280mm v nejdelším rozměru jsou zatím ještě vyráběny dvoudílným způsobem se sundavací stropní deskou, zde jako příklad poslouží třeba vchodový srub tvrze Bouda K-Ba-S 22a Krok . Jinak veškerý systém modulárních dílů platí stejně jako u menších objektů . V budoucnu budou i tyto modely vyráběny jednodílně . 

 

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole: